בית פנחס רוזן

רמת חן

בית אניטה מילר כהן

רמת חן

כל מה שרציתם לדעת על דיור מוגן

גם בני הגיל השלישי שלהם ילדים ונכדים חווים בדידות ובדידות הינה תופעה קשה מאוד

השבוע לקראת החגים הבאים עלינו לטובה והארוחות המשפחתיות החלטנו להיפגש ולהציג סדרת שאלות  למנכ”ל דיור מוגן חמה, מר אמנון סירוטה כדי להבין  ולהציץ לעולם החשוב כל כך. הטיפול והדאגה לבני הגיל השלישי.

 

כדיור מוגן שקיים שנים רבות מהן שלושת הסיבות העיקריות שכדאי לבני הגיל השלישי להגיע לדיור מוגן?
1. ביטחון רפואי 2. מענה חברתי/תרבותי 3. רוגע ומענה לכל ענייני טיפול הבית וחחזוקתו.

ומהן שלושת הסיבות העיקריות שחשוב לבנים של בני הגיל השלישי להסדיר דיור מוגן להורים?
הסיבות הנ”ל נותנות מענה לגוף ולנפש ובאופן ישיר משפיעות על בריאותו של הדייר.
1. לכל בקשה של המשפחה או הדייר קיימת כתובת למענה.
2. יכולת הענקת התודה להורים למען איכות חייהם – גם ועל אף הגיל השלישי.
3. שקט אישי והסרת דאגות לבדידותם, לטיפול בהם ולהשגחתם ובאחת מאפשר שמירת שגרה ואיכות חיים במשפחתם הם.

ידוע שהבדידות של בני הגיל השלישי הינה אחת הבעיות הקשות ביותר
א. איך זה בא לידי ביטוי?
ב. האם אתם הנהלת דיור מוגן מתמודדים עם התופעה?
אצל הורינו בני הגיל השלישי, קיימת תופעה של בעיית הבדידות כשהם חיים לבדם בביתם. גם אם יש ילדים, נכדים, משפחה או חברים, הם לא תמיד זמינים ולא תמיד נעים או אפשר לבקש מהם להגיע לביקור. הם חווים בדידות ועצב, חוסר יכולת לטפל בענייניהם היומיומיים ומשם הדרך להידרדרות נפשית המשפיעה על בריאותם ואיכות חייהם מהירה מאד.
בבתי הדיור המוגן קיימת פעילות חברתית עשירה, הן בשעות הבוקר – חוגים מגוונים המשמרים את יכולותיהם השונות ואף מפתחים בהם כישרונות חבויים שלא היו ערים להם קודם לכן. בנוסף קיימת פעילות קבועה בשעות אחה”צ והערב, המורכבת מהרצאות, קונצרטים, סרטים ועוד ואף יציאה לטיולים מאורגנים. הדייר מרגיש צעיר, יעיל ופעיל – הנאה מרובה.

מרכיב ניתוק והעברת אדם בן הגיל השלישי אליכם הינו מרכיב לא פשוט .כיצד אתם מצליחים לקלוט את הדייר החדש תוך התמודדות הכי טובה שניתן להתאקלם בדיור מוגן?
גם כשמגיעה העת והדייר מחליט לעשות את המעבר לדיור מוגן וכשהוא וגם בני משפחתו מרגישים בשלים ומצאו את הבית המתאים, המעבר הוא הליך לא פשוט. לקפל 50-60 שנות חיים לארגזים, להיפטר מרכוש של דירה גדולה אל בית בוטיקי, חמוד ויפה ככל שיהיה. צוות הבית המקצועי מלווה את הדייר ובני משפחתו החל מרגע חתימת ההסכם ועד לקליטתו המלאה בבית ההורים, בדירתו ובחברתו עם חבריו, דיירי הבית. למען יכיר וירגיש בנוח ממש כמו בביתו שלו ואף יותר מכך. הצוות מעניק תמיכה מלאה וליווי של מנהל הבית, עו”ס, דייר מלווה ועוד. למשך כל החודשים הראשונים עד קליטתו המושלמת.

כהמלצה לבנים של בני הגיל השלישי מה המלצתכם כשהם שוקלים עם איזה דיור מוגן להתקשר לאחר שהתקבלה ההחלטה לעבור לדיור מוגן, מתעורר השיקול עם איזה דיור מוגן להתקשר? מהו הבית הכי טוב ומתאים להורים שלי?

היות וכל אדם הוא אישיות משלו, גם הדרישות, הצרכים וההנאה הם אישיים. לכן ההכרעה ובחירת הבית, תהיה הבית שיתן מענה הכי מתאים לצרכים של הורי. מה שיגרום להם טוב ויוכל להעניק להם איכות חיים ובריאות בערוב ימיהם.
ככל שהבית מתאים גם לצרכים של בני המשפחה, לדוגמא ממוקם באזור מרכזי, נוח לדייר ליציאות ונוח גם למשפחתו להגיע לביקורים. כשיש מרכזי קניות ובילוי בוודאי שזה נותן מענה נוסף לתעסוקה בנוסף לתכניות הקיימות בבתים. והשיקול הנוסף הוא הכלכלי, ככל שישנם מסלולים גמישים ניתן למצוא בהם את האפשרות המתאימה לדייר.

 

לכל דיור מוגן יש את היתרונות שלו .מה ואיך היית מתאר את דיור מוגן חמה?

בתי הדיור של חברת מעונות הורים הם בתים בוטיקיים, המאופיינים באווירה חמה במיוחד ובהיכרות אישית של הדייר ובני משפחתו.
הרשת קיימת מעל יובל שנים, צוות העובדים וותיק ומסור במיוחד – כל דייר הוא כמו הסבא והסבתא האישיים שלנו.
בשל היות החברה מלכ”ר הדיירים הם הנהנים העיקריים משדרוג איכות חיים, התאמה וחידוש הדירות , שטחים ציבורים וירוקים לשהייה ולביקור משפחות לרווחת הדיירים.

תרבות הפנאי בדיור מוגן כפי שידוע הינו מרכיב יסודי בחיי היום יום אנא תאר בבקשה תוכנית שבועית של חיי תרבות הדיור המוגן.
חיי התרבות הם אחד הנושאים המקבלים דגש ותשומת לב בכל בית.
קיימת תכנית שבועית של פעילות עניפה המנוהלת ע”י מנהל תרבות הקיים בכל בית. מתקיימים חוגים, פעילויות, הרצאות וקונצרטים הממלאים את כל שעות היום ואף גורמים לעיתים להתלבטויות בבחירת התוכניות המועדפת. הדיירים יוצאים גם לטיולים וקונצרטים מחוץ לבית.

מה הגיל המינימלי שיכול להיקלט בדיור מוגן?

אנו שומעים לא אחת שישנה התלבטות מהו הזמן המתאים? מתי ניתן להיכנס לדיור מוגן? מהו הגיל המתאים?
ובכן כמו כמעט בכל נושא “אני הוא זה שמחליט על עצמי” – כשדייר מרגיש פחות נוח בסביבה הביתית שלו, מועקה או דאגה, קושי בהתנהלות היומיומית – זה הזמן הטוב ביותר לעבור לדיור מוגן. דיור המנוהל ע”י צוות מקצועי ומיומן המסוגל לתת מענה לכל תחומי החסכים המתעוררים בבית ולדאוג עבורו לכל צרכיו , עם יכולת להעניק לו איכות חיים ובטחון. יתרון גדול הוא, להגיע כשניתן ליהנות מסל השירותים הרחב שמוצע.  (ממוצע הגילאים הוא 75-85)

כפי הידוע ישנם מבוגרים שאינם ממצים את זכויותיהם אל מול מוסדות השלטון האם  לסוגייה זו יש מענה?

במסגרת שירותי הבית, הדייר נהנה מליווי של עו”ס ע”מ למצות את זכויותיו מול הרשויות, לפרוש בפניו ולספר לו הזכויות המגיעות לו וכמובן בהמצאת דוחות מתאימים ועזרה במילוי טפסים ושליחתם ע”מ להקל מעליו את כל האדמניסטרציה הכרוכה והמכבידה.
כמו”כ קיימת בכל בית מזכירה רפואית המסייעת בכל הנושאים האדמניסטרטיביים מול קופ”ח כמו לדוגמא – טופס 17, הזמנת תורים, הבאת תרופות ועוד.

ולסיכום – מה היתרון בדיור מוגן חמה האם ישנם  תנאים מיוחדים למועמדים שמתלבטים?

הדייר אצלנו במקום הראשון. חשוב לנו להעניק מעטפת מלאה ואישית לכל אחד מדיירינו ולהתאים לכל אחד מהם חליפה התואמת בדיוק למידותיו, יכולותיו, אפשרויותיו והצרכים האישיים שלו. חשוב לנו שהוא ירגיש בבית.
קיימים מס’ מסלולים בדמי הכניסה – בדמי השהייה – במסלול הכלכלה / פנסיון מלא / חלקי.

על מנת להקל על הדייר המתלבט ישנה אפשרות אירוח בה הדייר זכאי לקבל וליהנות מכל שירותי הבית, יכול לחוות ולחוש את האווירה והרוגע, להתיידד עם חברים חדשים ולהתנסות ללא מחויבות וכן לקבל החלטה נבונה ושקולה.

תוכן עניינים

פרסומים נוספים במדיה

The story of Holocaust survivors who lived, married, moved to Israel

It is difficult to ask someone who survived the Warsaw ghetto to tell an abridged version, so I settle back and listen.

סיבה לחייך: תמונות מאירועי יום מעשים טובים

יום המעשים הטובים נמצא בעיצומו עם כ-2 מיליון ישראלים שבחרו להאיר את הטוב עם אלפי פעילויות התנדבותיות שונות במהלכן פעלו למען הקהילה, הסביבה, בעלי החיים ועשו הכול למען אחרים - כי לעשות טוב, עושה טוב. צפו ברגעים המרגשים מאירועי היום

יקים חסרי מנוח

יקים ייצוגיים מבית ההורים ע"ש פנחס רוזן ברמת גן
(מימין: רותי קופרמן, יאיר נועם,
יהודית פרידלנדר, זאב הירשברג ושלמה מלכיאור)

ניצולי שואה עוזרים לניצולים:
"באתי בן אדם ואלך בן אדם"

למרות שהוא כמעט בן 90, ליאון גרינברג, ניצול שואה ומתנדב ב'עמותה לעזרה מיידית לניצולי שואה', הצליח לרתום את דיירי ומשפחות בדיור המוגן שבו הוא מתגורר לפעול למען ניצולי שואה נזקקים. "גם אם אני כבר לא מה שהייתי, אני עדיין מרגיש שביכולתי לעזור. אני אף פעם לא אומר 'קשה' או 'כבד' - תמיד אני עושה"

Call Now Button